2011 m. rugsėjo 27 d., antradienis

IŠRADINGUMU PASIŽYMINČIŲ ARTIMŲJŲ "LAUKTUVĖS" KALINIAMS


Pridėti antraštę
Niekam nėra paslaptis, jog į kalėjimų aplinką patenka daug kaliniams draudžiamų kalėjime naudoti daiktų, vieni iš jų yra surandami ir konfiskuojami, kiti – „saugiai“ atsiduria kalinių rankose. Patekimo į šią aplinką būdų yra nemažai, tačiau pagrindiniai ir visiems gerai žinomi būtų: per artimuosius, per kalėjimuose dirbančius korumpuotus asmenis, per kalėjimo tvorą. 


Jei asmuo, norėjęs perduoti draudžiamą daiktą yra pagaunamas, tai Lietuvoje už narkotinių medžiagų perdavimą, laikymą, platinimą yra numatyta baudžiamoji atsakomybė – laisvės atėmimas, o už kitų draudžiamų daiktų perdavimą nuteistiesiems – administracinės baudos (dažniausiai piniginės). O kaliniui, priėmusiam tokį daiktą ir pagautam "už rankutės", laikoma, kad buvo pažeistos vidaus tvarkos taisyklės ir skiriamos nuobaudos. Griežčiausia jų – baudos izoliatorius (vienutė).

LR teisėsaugos ministerija, LR kalėjimų departamentas ir jam pavaldžios įstaigos ieško kuo efektyvesnių būdų šiai problemai spręsti, tačiau tokių nusikaltimų skaičius vis auga, jų įvykdytojų išaiškinimas darosi vis sudėtingesnis (todėl dažniausiai nėra pagaunami ir nuteisiami tokie asmenys), o daiktų perdavimo būdų išradingumas vis didėja, todėl itin apsunkina jų darbą.


Kaip matome prieš tai mūsų aprašytas įrašas "kalėjimų aplinkos įtaka kalinių elgsenai" glaudžiai siejasi su šia problema, nes pagrinde kalėjimų aplinka, ribojanti kalinių laisvę, sudaro sąlygas kalinius nusikalsti pačiame kalėjimų viduje. Kiekvienam iš mūsų yra labai sunku atsikratyti įpročių, dar sunkiau atsisakyti bendravimo, kiekvienas iš mūsų nori labiau to, kas yra draudžiama, ne taip lengvai pasiekiama. Kiekvienas iš mūsų siekia būti pripažintas ir jaustis saugiai. Lygiai taip pat ir kaliniai nori šių dalykų. Todėl perduodami daiktai dažniausiai atspindi jų siekius. Mobilieji telefonai - siekis palaikyti ryšį, bandravimą, narkotikai, cigaretės - nesugebėjimas atsikratyti senų blogų įpročių (priklausomybė), šaltieji ginklai - ginyba, saugumo ir pripažinimo užtikrinimas, brangenybės - galios ir pripažinimo užtikrinimas. Taip besielgdami jie kuria neigiamą aplinką, neskatinančią pasikeisti, o priešingai pažeisti rėžimą, agresyviai elgtis, o blogiausia, kad tokiu būdu kaliniai skatina nusikalsti kitus, nejausdami savo poelgio atsakomybės. Todėl kaliniams būtina sudaryti sąlygas atsikratyti žalingų įpročių, rūpintis jų užimtumu, labiau prižiūrėti agresyvius ir siekiančius galios kalinius bei kitokiomis priemonėmis skatinti elgtis žmogiškiau.

Taigi priemonės kovojant su šia problema galėtų būti šios: administracinių baudų didinimas už draudžiamų daiktų perdavimą, viešieji darbai, bausmės pratęsimas kaliniui už daiktų priėmimą ir skatinimą kitus nusikalsti, mažinimas vaizdo kamerų trūkumo ir jų tvirtinimas ne tik įstaigos viduje, bet ir išorėje (iš kur dažniausiai perduodami daiktai), operatyvesnio personalo paieška ir kt.


Štai čia galite pamatyti kokias, išradingumu pasižyminčias, „lauktuves“ kalinių artimieji mėgino perduoti

2011 m. kovo 21 – 22 d. Marijampolės pataisos namų teritorijoje per mažiau nei pusę paros užfiksuoti ir užkardyti net trys bandymai per įstaigos tvorą aprūpinti nuteistuosius mobiliojo ryšio priemonėmis bei svaigalais, informuoja Kalėjimų departamentas. Įtariama, jog tai buvo suslėgto oro patrankos pagalba įvykdytas paketo šūvis į įstaigos teritoriją. Nusikaltėliai nebuvo sugauti.

Mėginami permesti draudžiami daiktai. Foto: LR Kalėjimų departamentas

Mėginami permesti draudžiami daiktai. Foto: LR Kalėjimų departamentas


Siuntinių permetimas per kalėjimo tvorą Lietuvoje nėra retas atvejis. Daugiausi problemų kelia įkalinimo įstaigos miesto centruose ar apsuptos privačių kiemų, į kurias prižiūrėtojai neturi teisės brautis. Iš jų į kalėjimo teritorijas ir skrenda siuntiniai. Paketų permetimas per tvorą yra vienas iš paprastesnių būdų perduoti nuteistiesiems tai ko jiems trūksta. Pasak Panevėžio pataisos namų direktoriaus Edvardo Norvaišo, "laisvėje likusių bendrų, bandančių "pagelbėti" nuteistiesiems, fantazija liejasi per kraštus – narkotikai ne tik per tvoras mėtomi, bandomi įnešti paslepiant net intymiausiose kūno vietose, bet netgi siunčiami laiškais, pašto ženklus prie vokų priklijuojant iš narkotinių medžiagų sumaišyta košele." Galimybė kaliniams gauti narkotikų ir kitų draudžiamų daiktų yra plati. Dalis pergabenimų yra sulaikoma, tačiau nežinoma, kiek jų lieka nepastebėti. Deja, dažniausiai pastebimos tik pasekmės, oficiali statistika skelbia, kad narkotikus įkalinimo įstaigose vartoja net 20 proc. asmenų, atliekančių bausmę .

2010 m. liepos 28 d.  Marijampolės pataisos namuose bausmę atliekančiui sūnui mama norėjo perduoti liemenėlėje įsiūtus 11 laikrodžio elementų. Taip pat ant higieninio paketo, priklijuotą mažesnį paketėlį, kuriame buvo 4 baltos spalvos grandinėlės (manoma, sidabrinės), geltonos spalvos auskaras (manoma, auksinis) bei laikrodžio korpusas.

Mėginami perduoti draudžiami daiktai. Foto: LR Kalėjimų departamentas

2008 m. rugpjūčio mėn. Marijampolės pataisos namuose laisvės atėmimo bausmę atliekančiam nuteistajam bandyta perduoti šaldytuve paslėptus draudžiamus turėti daiktus. Šaldytuvo korpuse, viršutinėje dalyje, labai gerai padarytoje slėptuvėje, kuri buvo apipurkšta poliestirolio putomis buvo aptikta 34 vienetai mobiliųjų telefonų, 13 vienetų SIM kortelių, 12 kroviklių, 2 telefono akumuliatoriai, 14 įkroviklių antgalių. Folijoje suvyniotame ryšulyje taip pat rastos 29 ampulės su vaistiniais preparatais, skirtais sportininkams. Dėl įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Mėginami perduoti draudžiami daiktai. Foto: LR Kalėjimų departamentas

2007 m. vasario mėn. Alytaus pataisos namuose per tvorą buvo permestas paketas, kuriame buvo rasta 10 SIM kortelių, 6 užspaudžiami polietileno maišeliai, kuriuose buvo rasta per 150 gramų kvaišalų. Įtariama, kad šios medžiagos – kvaišalai: baltieji milteliai – amfetaminas, kiti – heroinas. Pasak Alytaus pataisos namų direktoriaus Kęstučio Jasmonto, toks didelis vienkartinis narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekis aptiktas pirmąkart įstaigos istorijoje. Nusikaltėliai nebuvo sugauti.
Mėginami permesti draudžiami daiktai. Foto: LR Kalėjimų departamentas


Kiti pareigūnų radiniai:
Mėginami perduoti draudžiami daiktai. Foto: LR Kalėjimų departamentas










Komentarų nėra:

Rašyti komentarą