LR kalėjimų departamentas tikrai nėra tobulas. Labiau juo pasidomėjusios suradome nemažai problemų. Mums pasidarė įdomu: kaip kalėjimų departamentai veikia kitose šalyse, kokias funkcijas vykdo ir kuo skiriasi nuo mūsų šalies Kalėjimų departamento.
Prieš atsakydamos į šį klausimą pasidomėjome kelių valstybių (Latvija, JAV, Dž. Britanijos, Šri lankos) kalėjimų departamentais ir išsiaiškinome, jog visų jų funkcijos yra ganėtinai panašios.
Pagrindinės iš jų yra:
Pagrindinės iš jų yra:
- apgyvendinti laisvės atėmimo bausme nuteistus asmenis ir juos laikyti įkalintus visą nustatytą laiką;
- perauklėti nusikaltėlius;
- suteikti kaliniams tinkamas sąlygas gyventi, dirbti ar mokytis;
- nežiūrint to, kad institucijų tikslai yra labai panašūs, galima sakyti vienodi, pačios institucijos yra skirtingo dydžio, struktūros, pavaldumo ir pan.
Latvija yra labai panaši į Lietuvą daugeliu aspektų. Panašus jų dydis, istorija, tradicijos, įstatyminė sistema. Panaši yra ir kalėjimų departamento sistema bei jo funkcijos. Iš apžvelgtų šalių Latvija yra pati panašiausia į Lietuvą. Kalėjimų departamentas šioje šalyje yra nelabai didelė įstaiga, turinti keletą skyrių. Departamentas vadovauja įkalinimo įstaigoms ir skirsto joms valstybinius asignavimus.
JAV federalinis kalėjimų biuras yra labai stambi organizacija. Ji turi keletą funkcinių skyrių, taip pat ir regioninių, kurie apima po keletą valstijų. Tai suprantama, nes pati šalis yra didžiulė, todėl atitinkamai ir kalėjimų skaičius yra didelis. Pagrindinis skirtumas nuo Lietuvos yra tas, kad JAV yra nemažai privačių kalėjimų. Tokiuose kalėjimuose yra sustiprintas saugumas, dėl didesnių finansinių išteklių. Yra gausu mokslinių tyrimų bandančių sužinoti, kurie iš jų yra geresni, tačiau atsakymo į šį klausimą tyrėjai neranda iki šiol. Plačiau galite paskaityti čia:
Britanija yra dar viena šalis kurioje kalinių išlaikymo problemas padeda spręsti privatūs kalėjimai. Jie labai palengvina Kalėjimų departamento veiklą. Pats kalėjimų departamentas Britanijoje neturi daug funkcijų, svarbiausia jų - paskirstyti lėšas pavaldžioms įstaigoms
Šri Lanka yra labai atsiskyrusi valstybė, todėl jos kalėjimų sistema taip pat vystėsi kiek atribota nuo likusio pasaulio. Šios šalies kalėjimuose siekiama visiško perauklėjimo, todėl daug pastangų dedama kalinių psichologinei sveikatai palaikyti. Prižiūrėtojai stengiasi tapti draugais, padėti kaliniams, išklausyti juos. tikimasi jog toks elgesys padės sumažinti pakartotinių nusižengimų skaičių. Tokia praktika kol kas nėra taikoma jokioje kitoje valstybėje, bet būtų labai įdomu pamatyti kaip tokia strategija veikia įkalintuosius.