Tikriausiai tiem, kam teko nemažai girdėti apie kalėjimus, jų sąlygas ar ten iškylančias problemas, tačiau nėra tekę susidurti su šiomis įstaigomis, turėtų būti bent kiek smalsu kaip gi kalėjimas atrodo iš vidaus, ką jo darbuotojai gali papasakoti apie savo darbą.
Na mes jau galime atsakyti į šį klausimą, nes spalio 19 dieną apsilankėme Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime. Čia mus maloniai priėmė Apsaugos ir priežiūros skyriaus darbuotojas, kuris įdomiai pasakojo apie mūsų pasirinktos problemos aktualumą ir jos sprendimo būdus taikoms tiek šiame kalėjime, tiek kituose. Taigi papasakosime, ką naujo sužinojome apsilankymo metu.
Pokalbį pradėjome nuo to, kokie yra draudžiami daiktai ir kokiais būdais jie gali patekti į kalėjimą.
Taigi kalėjime yra draudžiami visi daiktai, kurie suteikia galimybę bendrauti su išoriniu pasauliu, tai yra kompiuteriai, mobilieji telefonai ir kiti įrengimai turintys wi-fi, bluetooth ar panašias galimybes prieiti prie tinklo. Daiktai įgabenami apgaulės būdu, tačiau daug gabentojų būna sulaikomi.
Su nelegalių daiktų gabenimu į kalėjimą kovojama kompleksiškai, apjungiant:
- organizacines priemones;
- technines priemones (renkama ir registruojama informacija, tada perduodama saugoti tretiesiems asmenims);
- darbuotojų motyvavimą ir mokymą;
- teisės aktus, protokolavimą;
- pagarbą žmogaus orumui;
- socialines garantijas.
Norint aptikti draudžiamus daiktus yra naudojami įvairūs būdai:
- stacionarūs ir portatyviniai metalo detektoriai;
- pilna apžiūra (apieškomos ir kūno ertmės, apžiūrą atlieka du tos pačios lyties, kaip ir tikrinamasis, pareigūnai; apžiūrų patalpa yra stebima vaizdo kameromis; asmenys, vykdantys apžiūrą, turi būti labai atsargūs, kad neužsikrėstų per kraują plintančiomis ligomis, tokiomis kaip hepatitas, AIDS, ŽIV);
- narkotikų ieško šunys;
- elektroninė nosis (gali atpažinti net kvepalus, naudojama narkotikų ir kitų draudžiamų medžiagų paieškai);
- paimti tepinėliai giluminiam tyrimui (medžiagos nuo įvairių paviršių gali būti skaidomos net iki atomų);
- rentgeno aparatas bagažui tikrinti (pirmasis iš visų Lietuvos kalėjimų 2001 m. įsigijo Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas);
- naujai atvežti kaliniai per patikrą turi nusirengti iki apatinių...
Įprastinių pasimatymų metu kaliniai draudžiamų daiktų gauti neturi galimybių, nes pasimatymai vyksta kabinose, kurios yra atskirtos stiklo pertvara, kalinys ir lankytojas bendrauja telefonu, nėra jokio fizinio kontakto (panašiai kaip rodoma filmuose).
Kaliniai savo laiką leidžia celėse, šiame kalėjime jie negali išeiti pasivaikščioti į kiemą. Šiuo metu kalėjime kali apie 1000 kalinių, iš kurių 80 dirba. Tokie kaliniai turi daugiau laisvės. Jie dirba kalėjimo valgykloje, skalbykloje, tvarko aplinką, tačiau yra prižiūrimi pareigūnų.
Kad ir kaip griežtai būtų saugomi kaliniai sugeba gauti draudžiamų daiktų. Vos prieš tris savaites įvykęs incidentas nustebino visą kalėjimo personalą. Vienas iš darbuotojų bandė kaliniui perduoti mobilųjį telefoną. jis buvo sulaikytas ir uždarytas tardymui, vėliau kardomoji priemonė buvo pakeista į rašytinį pasižadėjimą neišvykti. Šiuo metu laukiama teismo sprendimo.
Buvo labai įdomu apsilankyti kalėjime, ir pasikalbėti su jo darbuotoju. Sužinojome daug naujo ir tikimės, kad tai padės tolesniuose darbuose.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą